IDNLearn.com provides a user-friendly platform for finding answers to your questions. Join our knowledgeable community and access a wealth of reliable answers to your most pressing questions.

Charlotte and her children went into a grocery store and she bought $8 worth of
apples and bananas. Each apple costs $1 and each banana costs $0.50. She bought a
total of 10 apples and bananas altogether. By following the steps below, determine
the number of apples, x, and the number of bananas, y, that Charlotte bought.