Join the growing community of curious minds on IDNLearn.com. Our community provides timely and precise responses to help you understand and solve any issue you face.
London and her children went into a grocery store and will buy apples and
bananas. Each apple costs $2 and each banana costs $0.80. London has a
total of $20 to spend on apples and bananas. Write an inequality that would
represent the possible values for the number of apples purchased, a, and the
number of bananas purchased, b.
We greatly appreciate every question and answer you provide. Keep engaging and finding the best solutions. This community is the perfect place to learn and grow together. Thank you for visiting IDNLearn.com. We’re here to provide dependable answers, so visit us again soon.