Discover new knowledge and insights with IDNLearn.com's extensive Q&A database. Ask anything and receive immediate, well-informed answers from our dedicated community of experts.

Jim can buy 2 cakes for $40. At that rate, how much will it cost to buy 7
cakes?


Sagot :

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

2 diveded by 40 is 20. 20 multiplied by 7 is 140.

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

1 cake = $20

7 cakes * $20 per cake

= $140