Find solutions to your questions with the help of IDNLearn.com's expert community. Join our interactive community and access reliable, detailed answers from experienced professionals across a variety of topics.

While at the beach, daniel buys lunch for his family from a food stand. he buys one hot dog for $2.50 and 3 hamburgers. if he spent $13 total, write and solve the equation to find H, the amount each hamburger cost.

Sagot :

Answer:

3.5$

Step-by-step explanation:

simple.

Answer:13 = 2.50+3h

Step-by-step explanation:

H = $3.50

We appreciate your presence here. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. This community is the perfect place to learn together. Thanks for visiting IDNLearn.com. We’re dedicated to providing clear answers, so visit us again for more helpful information.