Get detailed and reliable answers to your questions with IDNLearn.com. Our community is here to provide the comprehensive and accurate answers you need to make informed decisions.

Cahuilla Corporation predicts the following sales in units for the coming four months:
April May June July
Sales in units 240 280 300 240
Each month's ending Finished Goods Inventory in units should be 40% of the next month's sales. March 31 Finished Goods inventory is 96 units. A finished unit requires five pounds of direct material B at a cost of $2.00 per pound. The March 31 Raw Materials Inventory has 200 pounds of direct material B. Each month's ending Raw Materials Inventory should be 30% of the following month's production needs. The budgeted purchases of pounds of direct material B during May should be:_________.
a. 1,008 lbs.
b. 1,854 lbs.
c. 1,422 lbs.
d. 276 lbs.
e. 288 lbs.


Sagot :

Answer:

Purchases= 1,854 pounds

Explanation:

To calculate the direct material purchases, we need to use the following formula:

Purchases= production + desired ending inventory - beginning inventory

Production= 280*5 + (300*0.4)*5= 2,000 pounds

Desired ending inventory= [(300*0.6)*5* + (240*0.4)*5]*0.3= 414 pounds

beginning inventory= (280*0.4)*5= (560) pounds

Purchases= 1,854 pounds