Get expert insights and community support for your questions on IDNLearn.com. Ask anything and receive immediate, well-informed answers from our dedicated community of experts.

Carlos bought 80 feet of rope for $17.60. He needs 20 more feet. If the unit price is the same how much will he pay for the extra 20 feet of rope? Show each step of your solution and explain your reasoning. im in advanced math tho so

Sagot :

Answer:

Another 20 feet would be +4.40$

so the total would be $22

Step-by-step explanation:

17.60/4 because 80/20 is 4.

We are happy to have you as part of our community. Keep asking, answering, and sharing your insights. Together, we can create a valuable knowledge resource. IDNLearn.com provides the best answers to your questions. Thank you for visiting, and come back soon for more helpful information.