From health tips to tech hacks, find it all on IDNLearn.com. Join our interactive community and access reliable, detailed answers from experienced professionals across a variety of topics.
Sagot :
$3.68 for 16 pens
$3.68 per 16 pens
($3.68) / (16 pens)
$0.23 / (1 pen)
$0.23 / pen
$0.23 per pen
I am not 100% sure sorry
Regular - $0.34
Rounded- $0.30
Explanation:
to find unit rate, set up the problem like a fraction. put the total cost on top, and the number of pens in a pack on bottom. Divided by the number of pens in the pack, which is 16. The answer will be the unit rate.
FOR EXAMPLE:
5.44/16 DIVIDED BY 16.
on the bottom you would get one because 16 divided by 16 is one. And on the top it would be 5.44 divided by 16 which is $0.34.
Thank you for using this platform to share and learn. Keep asking and answering. We appreciate every contribution you make. Thank you for visiting IDNLearn.com. We’re here to provide clear and concise answers, so visit us again soon.