Join the IDNLearn.com community and start getting the answers you need today. Discover in-depth answers to your questions from our community of experienced professionals.
Sagot :
Answer:
$2.76
Step-by-step explanation:
Price per pound times the number of pounds Ginny bought
Bananas:
2.2*0.49 = 1.078 -> 1.08
Grapes:
1.3*1.29 = 1.677 -> 1.68
Now, to find the total cost of both, add the prices together
1.08 + 1.68 = 2.76
Answer:
$2.76
Step-by-step explanation:
one pound of bananas cost $0.49 , multiply this cost by 2.2 to find the cost at this weight.
2.2*0.49=1.078=1.08
1.3*1.29=1.677=1.68
1.08+1.68=2.76
Thank you for using this platform to share and learn. Don't hesitate to keep asking and answering. We value every contribution you make. Thank you for choosing IDNLearn.com. We’re committed to providing accurate answers, so visit us again soon.