IDNLearn.com is designed to help you find accurate answers with ease. Our experts are available to provide accurate, comprehensive answers to help you make informed decisions about any topic or issue you encounter.

A builder could get 9 sheets of Sheetrock for $20. If he bought 15 sheets, how much money would he have spent?

Sagot :

$33.33

20/9 = $2.22 per sheet
$2.22*15 = $33.33
$33.33 because if you divide 9 by 20 you get $2.22 then multiply that by 15 and then you get your answer &33.33