IDNLearn.com is your go-to resource for finding answers to any question you have. Our platform is designed to provide accurate and comprehensive answers to any questions you may have.
Sagot :
I believe it should be $3
You would need to divide 6.60 and 2⅕
You could use a calculator and divide 6.60 and 2.2 (2⅕) to get 3 or divide by using fractions.
Make both 6.60 (6 6/10) and 2⅕ into improper fractions
66/10 ÷ 11/5
Turn it into a multiplication problem and flip 11/5
66/10 × 5/11
Multiply across then divide or simplify
330/110 = 3
So $3 would be your answer
Hope this helps!
You would need to divide 6.60 and 2⅕
You could use a calculator and divide 6.60 and 2.2 (2⅕) to get 3 or divide by using fractions.
Make both 6.60 (6 6/10) and 2⅕ into improper fractions
66/10 ÷ 11/5
Turn it into a multiplication problem and flip 11/5
66/10 × 5/11
Multiply across then divide or simplify
330/110 = 3
So $3 would be your answer
Hope this helps!
1 pound of carrots would cost $3.30
You divide $6.60 by 2 to get the price per pound
You divide $6.60 by 2 to get the price per pound
We appreciate your contributions to this forum. Don't forget to check back for the latest answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. IDNLearn.com provides the answers you need. Thank you for visiting, and see you next time for more valuable insights.