Find the best solutions to your problems with the help of IDNLearn.com's experts. Get accurate and detailed answers to your questions from our dedicated community members who are always ready to help.

Two coffees and two muffins cost a total of 16 dollars. Two coffees and four muffins cost a total of 20 dollars. What is the individual price for a single coffee and a single muffin?

(A) DEFINE THE VARIABLES:

(B) EQUATIONS:

(D) QUESTIONS:


i) What is the cost of a coffee?


ii) What is the cost of a muffin?


Sagot :

[tex]\mathfrak{\huge{\orange{\underline{\underline{AnSwEr:-}}}}}[/tex]

Actually Welcome to the Concept of the variables and linear equation.

let the cost of coffee be x and cost of muffin be y.

=> Let the first equation be => 2x + 2y = 16

=> Let the second equation be => 2x + 4y = 20

let's, reduce first eqn ==> x + y = 8 , then x = y-8

now we substitute value of x in second equation,

2(8-y) + 4y = 20

==> -2y + 4y +16 = 20.

==> 2y = 4

==> y = 2

hence, now x = 8-2 ==> 6 ,

so the cost of a Coffee = 6

cost of a muffin = 2

Cost of a muffin = 6