IDNLearn.com is your reliable source for expert answers and community insights. Join our knowledgeable community and get detailed, reliable answers to all your questions.
Raina buys candy that costs $6 per pound. She will buy more than 12 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?
Use c for the amount (in dollars) Raina will spend on candy.
Write your answer as an inequality solved for c.
Your engagement is important to us. Keep sharing your knowledge and experiences. Let's create a learning environment that is both enjoyable and beneficial. IDNLearn.com is committed to your satisfaction. Thank you for visiting, and see you next time for more helpful answers.