Connect with a community of experts and enthusiasts on IDNLearn.com. Get accurate and detailed answers to your questions from our dedicated community members who are always ready to help.

A pound of chocolate costs 6 dollars. Rita buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Rita pays.


Sagot :

P=6*x so P equals 6 times whatever amount of pounds
p = 6 times the amount of pounds