Explore IDNLearn.com's extensive Q&A database and find the answers you need. Join our community to receive prompt and reliable responses to your questions from experienced professionals.
Sagot :
Answer:
workings. Number of units sold: 240. Fixed costs: £1 100. Variable costs per unit: 45 pence. (2) ... You are advised to show your workings. (2). (Total for question = 2 marks). Q6 ... Table 1 contains information about a small business for one month. ... Using the information in Table 1, calculate the profit for this business. You ...
Explanation:
Answer:
Profit during month = £22,200
Explanation:
Given:
Number of unit sold = 270
Fixed costs = £2,100
Variable costs (per unit) = £110
Sales price (per unit) = £200
Find:
Profit during month
Computation:
Total sales value = Number of unit sold x Sales price (per unit)
Total sales value = 270 x £200
Total sales value = £54,000
Total Variable costs value = Number of unit sold x Variable costs (per unit)
Total Variable costs value = 270 x £110
Total Variable costs value = £29,700
Profit during month = Total sales value - Total fixed cost - Total Variable costs value
Profit during month = £54,000 - £2,100 - £29,700
Profit during month = £22,200
Thank you for participating in our discussion. We value every contribution. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. Let's create a dynamic and informative learning environment together. Find clear and concise answers at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more dependable solutions.