Find the best solutions to your problems with the help of IDNLearn.com. Receive prompt and accurate responses to your questions from our community of knowledgeable professionals ready to assist you at any time.

A group of 8 friends is going to see a movie. A bag of popcorn costs $ 2.99. How much will it cost to buy a bag of popcorn for each friend? Explain how you can figure this amount in your head.​

Sagot :

Answer:

23.92 I figured this amount by rounding 2.99 to 3.00 and then I multiplied 3.00 by 8 witch equals 24.00 then subtract 8 cents because you rounded and shabam 23.92 dollars