IDNLearn.com offers a comprehensive platform for finding and sharing knowledge. Join our interactive Q&A community and access a wealth of reliable answers to your most pressing questions.
Sagot :
Answer: With $17.50 you can buy 7 packs of grape tomatoes.
Step-by-step explanation: For this question you can find the answer by taking 52.50 ÷ 21 which is 2.5 so that packs are $2.50 a pack and then you can either plug in numbers or take 17.50 ÷ 2.5.
Hope this helps.
Answer:
You can only buy 7 packages. Each package cost $2.50
Step-by-step explanation:
Alright so the cost of 21 packages of grapes cost $52.50 dollars.
So to get how much 1 package cost you divide 21 into 52.50
so 52.50 divided by 21= 2.5
So each package cost $2.50
So you have $17.50 to spend
so take 2.50 and divided that by 17.50
17.50 divided by 2.5= 7 so you can only by 7 packages for $17.50
Thank you for using this platform to share and learn. Keep asking and answering. We appreciate every contribution you make. IDNLearn.com provides the best answers to your questions. Thank you for visiting, and come back soon for more helpful information.