Experience the convenience of getting your questions answered at IDNLearn.com. Discover prompt and accurate answers from our experts, ensuring you get the information you need quickly.
Sagot :
Answer:
Cane Company
a) The incremental net operating income
= -$964,000
b. Profits would decrease by $3,132,000.
c. Profits would decrease by $1,682,000.
d. Profits would decrease by $1,778,000.
e. If Cane buys 98,000 units from the supplier instead of making those units, profits (savings) would increase by $588,000.
f. If Cane buys 73,000 units from the supplier instead of making those units, profits (savings) would increase by $438,000.
Explanation:
Products manufactured Alpha Beta
Selling price per unit $210 $172
Annual production capacity 128,000 $128,000
Units costs:
Direct materials $40 $24
Direct labor $38 $34
Variable manufacturing overhead $25 $23
Traceable fixed manufacturing overhead $33 $36
Variable selling expenses $30 $26
Common fixed expenses $33 $28
Total cost per unit $199 $171
Avoidable (Incremental) Costs:
Products manufactured Alpha Beta
Direct materials $40 $24
Direct labor $38 $34
Variable manufacturing overhead $25 $23
Traceable fixed manufacturing overhead $33 $36
Variable selling expenses $30 $26
Total incremental per unit $166 $143
Selling price per unit $210 $172
Contribution margin per unit $44 $29
Total Revenue for 28,000 at $152 per unit $4,256,000
Total avoidable cost for 28,000 at $166 (4,648,000)
Loss: Revenue due to decrease in regular
customers (13,000 *$210) 2,730,000
Total avoidable cost of 13,000 * $166 2,158,000 (572,000)
Operating loss if the order is accepted -$964,000
Beta:
Selling price per unit = $172
Incremental cost per unit = $143
Contribution per unit = $29
Total contribution margin = $3,132,000 ($29 * 108,000)
Total contribution margin = $1,682,000 ($29 * 58,000)
Total contribution margin = $2,262,000 ($29 * 78,000)
Increase in alpha contribution (484,000) ($44 * 11,000)
Loss of profit = $1,778,000
Cost price for outside supply = $152
Incremental unit cost (internal) $166
Difference in cost per unit $6
Profits increase from outside supplier = $6 * 98,000 = $588,000
Profits increase from outside supplier = $6 * 73,000 = $438,000
Thank you for using this platform to share and learn. Keep asking and answering. We appreciate every contribution you make. IDNLearn.com is your reliable source for answers. We appreciate your visit and look forward to assisting you again soon.