Connect with experts and get insightful answers on IDNLearn.com. Our experts are ready to provide in-depth answers and practical solutions to any questions you may have.
Sagot :
The absorption costing net operating income for Year 1, 2 and 3 is $1,063,000, $1,038,000, $1,018,800 respectively.
The absorption costing NOI of Year 1
Change in inventory = Beginning Inventory - Ending Inventory
= 200 units - 170 units
= 30 units
Fixed Manufacturing Overhead Beginning = Beginning Inventory units * Fixed manufacturing overhead per unit
= 200 units * $560
= $112,000
Fixed Manufacturing Overhead Ending = Ending Inventory units * Fixed manufacturing overhead per unit
= 170 units * $560
= $95,200
Deferred in/(release) =Fixed Manufacturing Overhead Ending - Fixed Manufacturing overhead Beginning
= $95,200 - $112,00
= -$16,800
Absorption Costing NOI = Variable Costing NOI + Fixed manufacturing overhead from inventory deferred during the period
= $1,012,400 + -$16,800
= $1,063,000
The absorption costing NOI of Year 2
Change in inventory = Beginning Inventory - Ending Inventory
= 170 units - 180 units
= -10 units
Fixed Manufacturing Overhead Beginning = Beginning Inventory units * Fixed manufacturing overhead per unit
= 170 units * $560
= $95,200
Fixed Manufacturing Overhead Ending = Ending Inventory units * Fixed manufacturing overhead per unit
= 180 units * $560
= $100,800
Deferred in/(release) =Fixed Manufacturing Overhead Ending - Fixed Manufacturing overhead Beginning
= $100,800 - $95,200
= $5,600
Absorption Costing NOI = Variable Costing NOI + Fixed manufacturing overhead from inventory deferred during the period
= $1,032,400 + $5,600
= $1,038,000
The absorption costing NOI of Year 3
Change in inventory = Beginning Inventory - Ending Inventory
= 180 units - 220 units
= -40 units
Fixed Manufacturing Overhead Beginning = Beginning Inventory units * Fixed manufacturing overhead per unit
= 180 units * $560
= $100,800
Fixed Manufacturing Overhead Ending = Ending Inventory units * Fixed manufacturing overhead per unit
= 220 units * $560
= $123,200
Deferred in/(release) =Fixed Manufacturing Overhead Ending - Fixed Manufacturing overhead Beginning
= $123,200 - $100,800
= $22,400
Absorption Costing NOI = Variable Costing NOI + Fixed manufacturing overhead from inventory deferred during the period
= $996,400 + $22,400
= $1,018,800
Read more about absorption cost
brainly.com/
Your participation means a lot to us. Keep sharing information and solutions. This community grows thanks to the amazing contributions from members like you. IDNLearn.com has the solutions to your questions. Thanks for stopping by, and see you next time for more reliable information.