IDNLearn.com offers a comprehensive solution for finding accurate answers quickly. Our Q&A platform offers reliable and thorough answers to ensure you have the information you need to succeed in any situation.
Sagot :
Answer:
the power exerted by the friend is 833.4 W
Explanation:
Given;
applied force, F = 150 N
distance traveled by the friend, d = 50 m
time of motion, t = 9 s
The speed of the friend during the motion is calculated as;
v = d/t
v = 50/9
v = 5.556 m/s
The power exerted by the friend is calculated as;
P = Fv
P = 150 N x 5.556 m/s
P = 833.4 W
Therefore, the power exerted by the friend is 833.4 W
We value your presence here. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. This community is the perfect place to learn together. IDNLearn.com is your go-to source for accurate answers. Thanks for stopping by, and come back for more helpful information.