Get expert advice and community support for all your questions on IDNLearn.com. Our platform is designed to provide reliable and thorough answers to all your questions, no matter the topic.

What volume, in milliliters, of a 0.140 M solution of KCl contains 2.65 g of the compound?
Express the volume to three significant figures and include the appropriate units.


Sagot :

Answer:

Calculate moles KCl: 2.55 g / 74.55 g/mol = 0.0342 moles KCl

Volume KCl = 0.0342 mol X (1 L/0.150 mol) = 0.228 L X 1000 mL/L = 228 mL

Explanation:

Volume=288mL

Given:

Molarity=0.140 M

Mass=2.65 g

To find:

Volume=?

Molar mass of KCl = 74.55 g/mol

Firstly, we need to calculate the number of moles of KCl:

[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}} \\\\\text{Number of moles}=\frac{2.65g}{74.55g/mol} \\\\\text{Number of moles}=0.0355 moles[/tex]

In order to calculate the volume,

[tex]\text{ Volume of KCl} = 0.0342 mol * (1 L/0.150 mol) \\\\\text{ Volume of KCl} = 0.228 L * 1000 mL/L \\\\\text{ Volume of KCl} = 228 mL[/tex]

The volume in mL will be 228mL.

Learn more:

brainly.com/question/15356425