IDNLearn.com is the perfect place to get detailed and accurate answers to your questions. Get comprehensive answers to all your questions from our network of experienced experts.

Gianna is going to an amusement park. The price of admission into the park is $40, and once she is inside the park, she will have to pay $4 for every ride she rides on. How much money would Gianna have to pay in total if she goes on 12 rides? How much would she have to pay if she goes on 'r' rides?​