From simple queries to complex problems, IDNLearn.com provides reliable answers. Our community is here to provide the comprehensive and accurate answers you need to make informed decisions.

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)


Sagot :

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation: