Connect with knowledgeable individuals and find the best answers at IDNLearn.com. Get step-by-step guidance for all your technical questions from our knowledgeable community members.
Answer:
Target unitary cost= $30
Explanation:
Giving the following information:
Selling price= $62 per unit
Desired profit= $32 per unit
To calculate the target unitary cost, we need to use the following formula:
Target unitary cost= selling price - desired profit
Target unitary cost= 62 - 32
Target unitary cost= $30