IDNLearn.com provides a collaborative environment for finding and sharing answers. Join our interactive community and access reliable, detailed answers from experienced professionals across a variety of topics.

Brand XYZ dog food costs $36 for 15 pounds of dog food . What is the cost per pound?

Sagot :

Answer:

$2.40

Step-by-step explanation:

36÷15=2.4

since we are talking about money you add a zero.

Hope this helps

Cost of the dog food per pound is $2.4

What is cost?

Cost is the value of money that has been used up to produce something or deliver a service

Cost of 15 pound of dog food = $36

Cost of 1 pound of dog food = [tex]\frac{36}{15}[/tex]= $2.4

Hence, the cost of 1  pound of dog food is $2.4

Learn more about cost here

https://brainly.com/question/13910351

#SPJ2