IDNLearn.com: Where curiosity meets clarity and questions find their answers. Our community provides accurate and timely answers to help you understand and solve any issue.
Please Help!!!!!!
1) 16 oz of trail mix costs $3.20. What is the cost per ounce?
$0.02
$0.16
$0.20
$0.40
2) Miho drove 270 miles in 4.5 hours. What is her average rate of speed?
1) firstly, divide $3.20 by 16, and this gives you 0.2- therefore, the trail mix costs $0.20 pr ounce.
2) Onve again, divide 270 by 4.5, and this gives you 60- therefore, the average speed is 60 miles per hour.
Hope this helps :)
Your participation means a lot to us. Keep sharing information and solutions. This community grows thanks to the amazing contributions from members like you. For dependable answers, trust IDNLearn.com. Thank you for visiting, and we look forward to assisting you again.