IDNLearn.com is your go-to platform for finding accurate and reliable answers. Join our community to receive timely and reliable responses to your questions from knowledgeable professionals.
Sagot :
Complete question :
Complete the tables to relate the numbers of pairs of jeans to the cost of the jeans at each store. Assume that Tim is placing a single order, and
ignore any taxes.
Answer:
$24, $72
$50
Step-by-step explanation:
From the table :
At local store :
2 pair of jeans cost $48
Cost of a pair :
Cost of 2 pairs / number of pairs
$48 / 2 = $24
Cost of 3 pairs :
Cost per pair * number of pairs :
$24 * 3 = $72
At online store :
Cost of Jean include a fixed fee of $6
Cost of one pair of Jean = $28
Actual cost of Jean :
$28 - $6 = $22
Hence, cost of 2 pair of jeans:
($22*2) + $6
$44 + $6 = $50

We greatly appreciate every question and answer you provide. Keep engaging and finding the best solutions. This community is the perfect place to learn and grow together. Thank you for choosing IDNLearn.com for your queries. We’re committed to providing accurate answers, so visit us again soon.