IDNLearn.com connects you with experts who provide accurate and reliable answers. Discover reliable answers to your questions with our extensive database of expert knowledge.
Sagot :
Answer:
Each pound of almonds is $2.25 and each pound of jelly beans is $3.25
Step-by-step explanation:
Create a system of equations where a is the cost for a pound of almonds, and j is the cost for a pound of jelly beans
6a + 2j = 20
3a + 5j = 23
Solve by elimination by multiplying the bottom equation by -2, then adding them together
6a + 2j = 20
-6a - 10j = -46
Add them together, then solve for j
-8j = -26
j = 3.25
Solve for a by plugging in 3.25 as j into one of the equations
6a + 2j = 20
6a + 2(3.25) = 20
6a + 6.5 = 20
6a = 13.5
a = 2.25
So, each pound of almonds is $2.25 and each pound of jelly beans is $3.25
We value your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Your questions are important to us at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more reliable solutions.