Discover a world of knowledge and community-driven answers at IDNLearn.com today. Find the answers you need quickly and accurately with help from our knowledgeable and dedicated community members.
Sagot :
Answer:
He determined pounds per dollar by dividing 10 by 25 but wrote the unit rate as a dollar value.
Step-by-step explanation:
Given
[tex]\frac{10\ pounds}{\$25} = \frac{10\ pounds}{25} / \frac{\$25}{25} = \frac{0.4}{1}[/tex]
[tex]Unit\ Price = 40\ cents[/tex]
[tex]40\ cents * 6 = \$2.40[/tex]
Required
Determine Ming's error
Ming's error is from here
[tex]\frac{10\ pounds}{\$25} = \frac{10\ pounds}{25} / \frac{\$25}{25} = \frac{0.4}{1}[/tex]
He calculated the unit rate as pound per dollar.
So, after calculating the unit rate, the unit should be:
[tex]Unit\ Rate = 0.4\ pound/\$[/tex]
But instead, he solved as:
[tex]Unit\ Rate = \$0.4/ pound[/tex]
Hence, (a) is correct
We appreciate every question and answer you provide. Keep engaging and finding the best solutions. This community is the perfect place to learn and grow together. IDNLearn.com has the solutions you’re looking for. Thanks for visiting, and see you next time for more reliable information.