Explore a world of knowledge and get your questions answered on IDNLearn.com. Discover the information you need from our experienced professionals who provide accurate and reliable answers to all your questions.

A package of 8 batteries costs $4.72. What is the cost per battery?
(hint:find the unit cost, or the cost of one battery


Sagot :

divide 4.72 by 8
each battery costs $0.59
4.72 / 8 = .59
.59 a battery
We value your presence here. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. This community is the perfect place to learn together. Thank you for choosing IDNLearn.com for your queries. We’re committed to providing accurate answers, so visit us again soon.