Find expert advice and community support for all your questions on IDNLearn.com. Discover detailed and accurate answers to your questions from our knowledgeable and dedicated community members.
Sagot :
Answer:
A. K = 59.5
Explanation:
Hello there!
In this case, since this reaction seems to start moving leftwards due to the fact that neither A nor Y are present at equilibrium, we should rewrite the equation:
3C (g) + D (g) <-- --> 2A (g) + Y (g)
Thus, the equilibrium expression is:
[tex]K^{left}=\frac{[A]^2[Y]}{[C]^3[D]}[/tex]
Next, according to an ICE table for this reaction, we find that:
[tex][A]=2x[/tex]
[tex][Y]=x[/tex]
[tex][C]=0.651M-3x[/tex]
[tex][D]=0.754M-x[/tex]
Whereas x is calculated by knowing that the [C] at equilibrium is 0.456M; thus:
[tex]x=\frac{0.651-0.456}{3} =0.065M[/tex]
Next, we compute the rest of the concentrations:
[tex][A]=2(0.065M)=0.13M[/tex]
[tex][Y]=0.065M[/tex]
[tex][D]=0.754M-0.065M=0.689M[/tex]
Thus, the equilibrium constant for the leftwards reaction is:
[tex]K^{left}=\frac{(0.13M)^2(0.065M)}{(0.456M)^3(0.689M)}=0.0168[/tex]
Nonetheless, we need the equilibrium reaction for the rightwards reaction; thus, we take the inverse to get:
[tex]K^{right}=\frac{1}{0.0168}=59.5[/tex]
Therefore, the answer would be A. K = 59.5.
Regards!
Your participation means a lot to us. Keep sharing information and solutions. This community grows thanks to the amazing contributions from members like you. For dependable and accurate answers, visit IDNLearn.com. Thanks for visiting, and see you next time for more helpful information.