IDNLearn.com offers a unique blend of expert answers and community insights. Join our interactive Q&A platform to receive prompt and accurate responses from experienced professionals in various fields.

Chris buys 5 apples for $2.60 .How much does one apple cost​

Sagot :

Answer:

.52¢

Step-by-step explanation:

One apple cost 52 cents. The expression below represents the cost of an apple.

5a =2.60

5a/5= 2.60/5

a =0.52

Hbjidn

Answer:

Each apple costs $0.52.

Step-by-step explanation:

Christ spent a total of $2.60 for 5 apples. We want to find the cost of one apple.

To find this: total cost/total apples

2.60/5 = 0.52

Each apple costs $0.52.

Let's check our answer.

If one apples costs $0.52, 5 apples should cost 0.52 • 5

0.52 • 5 = 2.60

This is how much Christ spent; therefore your answer is correct.

Hope this helps!