Join IDNLearn.com today and start getting the answers you've been searching for. Join our community to receive prompt and reliable responses to your questions from experienced professionals.

You do not have to show your work can you just give me the answer :) Im trying to make up work before i fail 7th grade :( Pls help I will definetly give brainliest :D Everyone keeps giving me bad answers :(

You Do Not Have To Show Your Work Can You Just Give Me The Answer Im Trying To Make Up Work Before I Fail 7th Grade Pls Help I Will Definetly Give Brainliest D class=

Sagot :

Answer: 125$

Explanation: 3/4 × 60 = 45 = number of cans Rover eats in 60 days

1/2 × 60 = 30 = number of cans Bobo eats in 60 days

75 cans in total cans are only sold in packs of 3; 75/3= 25 packs of 3 cans each one costs 5 dollars 25 × 5=125$! (you won't fail 7th grade :))