Engage with knowledgeable experts and get accurate answers on IDNLearn.com. Our platform provides accurate, detailed responses to help you navigate any topic with ease.
Sagot :
Answer:
FIFO LIFO Weighted Average
Inventory cost = $167,700 $145,600 $157,800
Explanation:
a) Data and Calculations:
Jan. 1 Inventory 1,000 units at $120 $120,000 $120,000
Feb. 17 Purchases 1,375 units at $128 176,000 296,000
July 21 Purchases 1,500 units at $136 204,000 500,000
Nov. 23 Purchases 1,125 units at $140 157,500 657,500
Dec. 31 Total units 5,000 $657,500
Dec. 31 Inventory 1,200
Dec. 31 Units sold 3,800
Inventory cost by:
FIFO ( first-in, first-out method)
July 21 Purchases 75 units at $136 $10,200
Nov. 23 Purchases 1,125 units at $140 157,500
Dec. 31 Inventory 1,200 $167,700
LIFO (last-in, first-out method)
Jan. 1 Inventory 1,000 units at $120 $120,000
Feb. 17 Purchases 200 units at $128 25,600
Dec. 31 Inventory 1,200 $145,600
Weighted-Average Cost Method
Total cost of goods available/Total units available for sale
= $657,500/5,000
= $131.50 per unit
Inventory cost = $157,800 ($131.50 * 1,200)
We value your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. IDNLearn.com provides the best answers to your questions. Thank you for visiting, and come back soon for more helpful information.