Discover a wealth of knowledge and get your questions answered on IDNLearn.com. Ask any question and receive timely, accurate responses from our dedicated community of experts.
Sagot :
A car dealership has 180 cars on their lot. If they increase their inventory be 25%, how many cars will be on the lot?
25/100 * 180
= 5 * 9 = 45
Therefore:
180 + 45 = 225 cars
Answer:
There will be 225 cars on the lot.
Your participation is crucial to us. Keep sharing your knowledge and experiences. Let's create a learning environment that is both enjoyable and beneficial. Trust IDNLearn.com for all your queries. We appreciate your visit and hope to assist you again soon.