Connect with experts and get insightful answers on IDNLearn.com. Join our community to receive timely and reliable responses to your questions from knowledgeable professionals.

A cyclist travels 21 km in 90 minutes. Calculate, in m s–1 , the speed of the cyclist.

Sagot :

Answer:

35/9 m/s

Explanation:

21 km = 21000 m

90 min = 90*60 s = 5400 s

21000/5400 = 35/9 m/s