At IDNLearn.com, find answers to your most pressing questions from experts and enthusiasts alike. Get step-by-step guidance for all your technical questions from our dedicated community members.
Sagot :
Answer:
1. $247,00
A. $2,720
B.$2,220
Explanation:
1. Calculation to determine What amount should Stallman report as its December 31 inventory
Using this formula
December 31 Ending inventory = Inventory count as per physical count + Inventory in transit FOB Shipping point + Inventory in transit FOB destination
Let plug in the formula
December 31 Ending inventory= $200,000 + $25,000+ $22,000
December 31 Ending inventory= $247,000
Therefore What amount should Stallman report as its December 31 inventory is $247,000
A) Calculation to determine the Cost of the ending inventory FIFO.
Cost of ending inventory = (200 units * $8) +(360 units- 200 units * $7)
Cost of ending inventory = (200 units * $8) + (160 units * $7)
Cost of ending inventory= $1,600 + $1,120
Cost of ending inventory= $2,720
Therefore The Cost of ending inventory is $2,720
(b) Calculation to determine The cost of ending inventory under the LIFO method
Cost of ending inventory = (300 units * $6) +(360 units -300 units* $ 7)
Cost of ending inventory = (300 units * $6) + (60 units * $ 7)
Cost of ending inventory = $1,800 + $420
Cost of ending inventory = $2,220
Therefore The cost of ending inventory under the LIFO method will be $2,220
Thank you for using this platform to share and learn. Don't hesitate to keep asking and answering. We value every contribution you make. IDNLearn.com is dedicated to providing accurate answers. Thank you for visiting, and see you next time for more solutions.