Find expert advice and community support for all your questions on IDNLearn.com. Get comprehensive and trustworthy answers to all your questions from our knowledgeable community members.

Use the information provided to answer the questions. Actual price paid per pound of material $14.50 Total standard pounds for units produced this period 12,400 Pounds of material used 13,350 Direct materials price variance favorable $3,337.50 All material purchased was used in production. Enter all amounts as positive numbers. A. What is the standard price for materials

Sagot :

Answer:

$14.75= standard price

Explanation:

Giving the following information:

Actual price paid per pound of material $14.50

Total standard pounds for units produced this period 12,400

Pounds of material used 13,350

Direct materials price variance favorable $3,337.50

To calculate the standard cost for materials, we need to use the following formula:

Direct material price variance= (standard price - actual price)*actual quantity

3,337.5 = (standard price - 14.5)*13,350

3,337.5 = 13,350standard price - 193,575

196,912.5 = 13,350standard price

$14.75= standard price