Get the answers you've been searching for with IDNLearn.com. Our platform provides prompt, accurate answers from experts ready to assist you with any question you may have.

Adam bought 6 yogurt cups for $8. Which of the following represents a higher unit rate than what Adam paid?

a. 4 yogurt cups for $6
b. 8 yogurt cups for $10
c. 10 yogurt cups for $12
d. 12 yogurt cups for $14​


Sagot :

Answer:

A, 4 yougurt cups for $6

Step-by-step explanation:

The reason I did the math myself. Sorry if its incorrect.

Your presence in our community is highly appreciated. Keep sharing your insights and solutions. Together, we can build a rich and valuable knowledge resource for everyone. IDNLearn.com is committed to providing the best answers. Thank you for visiting, and see you next time for more solutions.