Explore a diverse range of topics and get expert answers on IDNLearn.com. Join our community to access reliable and comprehensive responses to your questions from experienced professionals.

.
Sadie buys milk and apples at the store.
She pays a total of $47.92.
She pays a total of $3.05 for the milk.
She buys 7 bags of apples that each cost the same amount.
How much does each bag of apples cost?