Explore a wide range of topics and get answers from experts on IDNLearn.com. Get accurate and detailed answers to your questions from our dedicated community members who are always ready to help.
Sagot :
Answer:
$1,995
Explanation:
Using the FIFO inventory method, the amount allocated to ending inventory in June would be ;
= $1,539 + [($1,824 ÷ 228) × (228 - 171)]
= $1,539 + ($8) × (57)
= $1,539 + $456
= $1,995
Therefore, the amount allocated to June ending inventory, using FIFO inventory method is $1,995
We appreciate every question and answer you provide. Keep engaging and finding the best solutions. This community is the perfect place to learn and grow together. Thank you for choosing IDNLearn.com. We’re here to provide reliable answers, so please visit us again for more solutions.