IDNLearn.com connects you with experts who provide accurate and reliable answers. Get accurate and detailed answers to your questions from our knowledgeable and dedicated community members.

Another company offers a rate of $0.05 per minute. How would you find the unit rate per hour

Sagot :

Since there is 60 minutes in an hour
you multiply 0.05 by 60 which equals
$3
An hour has 60 mins multiply it with 0.05 and you get $3