IDNLearn.com provides a seamless experience for finding the answers you need. Get accurate and timely answers to your queries from our extensive network of experienced professionals.

How can you use a rate to compare the costs of two boxes of cereal that are different sizes?

Sagot :

If you are given a unit rate (ex: $0.59 per ounce) then you can multiple this by the weight of the cereal to find the cost of the entire box. Do this for both boxes, and then compare the costs.

Hope this helps. I'm not sure that I'm on the right path, but I can help you further if you provide more details.

Good luck!