Get detailed and reliable answers to your questions with IDNLearn.com. Get the information you need quickly and accurately with our reliable and thorough Q&A platform.
Sagot :
Since there are 26 students in Mr. Carson's class, and each kid gets 3 pencils, that means we will multiply 26 and 3, in which we get 78. Now, since boxes of pencils only contain a dozen, which is 12 pencils, we will divide 78 by twelve, in which we get 6.5 boxes. You can't buy half a box, so he will need 7 boxes, since having 6 boxes means that you don't have enough pencils.
Hope this helps!
Hope this helps!
First of all you have really good information for this question:
Mr Carson=3 pencils per student.
26 students=Mr Carson
Boxes=12 pencils.
So, what you need to do, is to multiply 26 students by 3 pencils and then divide the total by 12, which is 6.5. BUT, You can't buy half a box. So, you round 6.5 to the nearest tenth, which is 7. Mr Carson can buy 7 boxes
Hope this helps
Mr Carson=3 pencils per student.
26 students=Mr Carson
Boxes=12 pencils.
So, what you need to do, is to multiply 26 students by 3 pencils and then divide the total by 12, which is 6.5. BUT, You can't buy half a box. So, you round 6.5 to the nearest tenth, which is 7. Mr Carson can buy 7 boxes
Hope this helps
We value your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Find clear and concise answers at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more dependable solutions.