Discover a world of knowledge and community-driven answers at IDNLearn.com today. Ask any question and receive comprehensive, well-informed responses from our dedicated team of experts.

A go-cart and rider have a mass of 100 kg. If the cart accelerates at 5 m/s2 during a 25 m sprint, how much work did the cart do

Sagot :

Answer:20watts

Explanation:

Answer:

The solution is given below

Explanation:

The computation is shown below;

We know that

Work done = Fs cosθ

But before that we need to determine the force i.e.  

We know that

Force (F) = mass (m) × Acceleration (a)

= 100 × 5

= 500 N

Now,  work done by the go-cart is  

Work done (W) = Fs cosθ

= 500 × 25 × cos(0°)

=  500 × 25 × 1

= 12,500 J

Your participation means a lot to us. Keep sharing information and solutions. This community grows thanks to the amazing contributions from members like you. IDNLearn.com provides the best answers to your questions. Thank you for visiting, and come back soon for more helpful information.