Connect with knowledgeable individuals and get your questions answered on IDNLearn.com. Our platform offers reliable and comprehensive answers to help you make informed decisions quickly and easily.
Sagot :
Answer: See explanation
Explanation:
The following can be deduced from the question:
Purchase price = $15,
Ordering cost = $60
Carrying cost = 20 % × $15 = $3
(a) The EOQ (economic order quantity) goes thus:
= ✓(2 × Annual demand × ordering cost / carrying cost )
= ✓(2 × 100000 × 60 / 3)
= ✓(12000000 / 3)
= ✓(4000000)
EOQ = 2000 calculators
b. The inventory cost when PC orders are at the EOQ amount goes thus:
Note that:
Inventory cost = Cost of purchase + Ordering cost + Carrying cost
Cost of purchase = $2000 × $15 = $30000
Ordering cost = 100000 / 2000 × 60 = $3000
Carrying cost = 20% × purchase price = 20% × $30000 = $6000
Then, the total cost will be:
= $30000 + $3000 + $6000
= $39000
b. Inventory cost at 1000 calculators will be:
Purchase cost = $1000 × $15 = $15000
Ordering Cost = Annual demand / Ordering quantity × cost of placing the order
= 100000 / 1000 × 60
= $6000
Carrying cost = 20% × $15000 = $3000
Then, the total inventory cost will be:
= $15000 + $6000 + $3000
= $24000
(iii) Inventory cost at 2500 calculators will be:
Purchase cost = 2500 × purchase price = $2500 × $15
= $37500
Ordering Cost of order = 100000 / 2500 × 60
= $2400
Carrying cost = 20% × $37500 = $7500
Total inventory cost:
= $37500 + $2400 + $7500
= $47400
We value your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Thank you for visiting IDNLearn.com. We’re here to provide clear and concise answers, so visit us again soon.