IDNLearn.com makes it easy to get reliable answers from knowledgeable individuals. Ask anything and receive immediate, well-informed answers from our dedicated community of experts.

3 Ms. Thompson bought pound of pasta salad at the deli. She bought a pound more of macaroni salad than she bought of pasta salad. She spent $5.04 on the macaroni salad. What is the cost per pound of the macaroni salad?

A $2.88
B. $3.29
C. $3.76
D. $6.75 ​