IDNLearn.com offers a reliable platform for finding accurate and timely answers. Whether it's a simple query or a complex problem, our community has the answers you need.

What is the speed of a wave with a frequency of 6 Hz and a wavelength of 12 m? No links

Sagot :

72 m/s

Explanation:

Given,

Frequency ( f ) = 6 Hz

Wavelength ( λ ) = 12 m

To find : -

Speed ( v ) = ?

Formula : -

v = f x λ

v

= 6 x 12

= 72 m/s

Therefore,

the speed of a wave with a frequency of 6 Hz and a wavelength of 12 m is 72 m/s.