Discover a world of knowledge and community-driven answers at IDNLearn.com today. Join our knowledgeable community and access a wealth of reliable answers to your most pressing questions.
Answer:
average unit cost = $8.875
the cost of the ending inventory = $2,485
Explanation:
average unit cost = Total cost ÷ units available for sale
= $12,780 ÷ 1,440
= $8.875
the cost of the ending inventory = unit cost x ending units
= $8.875 x 280
= $2,485