Connect with a knowledgeable community and get your questions answered on IDNLearn.com. Our experts are available to provide in-depth and trustworthy answers to any questions you may have.

The following chart represents the cost of producing different amounts of pizza pies in an hour. Quantity of Output1020405070 Workers (L) 2.253.004.105.506.75 Wage Rate per hour$35.00$35.00 $35.00$35.00$35.00 Calculate the cost of producing 40 pizza pies. Round your answer to the nearest hundredths place.

Sagot :

Answer:

the cost would be $143.50

Explanation:

The computation of the cost of producing 40 pizza pies is shown below:

Cost = no of workers × wage rate per hour

= 4.10 × $35

= $143.50

We simply  multiplied the number of workers with the wage rate per hour so that the cost of generating 40 pizza pies could come

hence, the cost would be $143.50

The same would be considered

Thank you for joining our conversation. Don't hesitate to return anytime to find answers to your questions. Let's continue sharing knowledge and experiences! Find the answers you need at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back soon for more valuable insights.