IDNLearn.com makes it easy to find the right answers to your questions. Ask any question and receive comprehensive, well-informed responses from our dedicated team of experts.

HELP PLEASE D:

A group of friends are going to a local pizzeria. One medium pizza costs $12.50. The friends spent less than $55. They purchased two pitchers of soda for a total of $8.99. How many medium pizzas could the group purchase? Write and solve an inequality. Show your work.


Sagot :

this is some of the easiest math you can do. It probably took you longer to type it out than it would to solve. Take 55-8.99. Divide 46.01/12.5. They can get 3 pizzas.
Your participation is crucial to us. Keep sharing your knowledge and experiences. Let's create a learning environment that is both enjoyable and beneficial. IDNLearn.com is committed to your satisfaction. Thank you for visiting, and see you next time for more helpful answers.